В період світової пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, надзвичайно актуальним є питання ефективного лікування та вибору лікаря для надання кваліфікованої первинної медичної допомоги.

Завдяки реформі медицини сьогодні кожен має можливість вільного вибору лікаря та лікувального закладу, не прив’язуючись до місця реєстрації проживання. Разом з тим, є можливість попереднього вибору лікаря «on-line» з наступним самостійним укладенням електронної декларації, або безпосереднім зверненням до закладу первинної медицини та укладенням декларації в письмовій формі

Етапи укладення декларації

Вибір лікаря
Пацієнт має право обрати лікаря, який надає первинну медичну допомогу, за умови, що кількість пацієнтів, які вже обрали такого лікаря, не перевищує оптимальний обсяг практики первинної медичної допомоги.

Це можна зробити за рекомендацією рідних, знайомих або інших осіб,
які вже уклали декларації з сімейним лікарем та отримали позитивний досвід надання відповідної медичної допомоги, або звернутися безпосередньо до закладу первинної медичної допомоги і одержати детальну інформацію про кваліфікацію, стаж роботи та решту необхідних даних про лікаря, з яким можна підписати декларацію.

Підписання декларації
Пацієнт (його законний представник) має право подати декларацію самостійно через електронну систему охорони здоров’я або шляхом звернення до надавача первинної медичної допомоги.

У разі подання пацієнтом (його законним представником) декларації самостійно через електронну систему охорони здоров’я пацієнт (його законний представник) має накласти на неї електронний підпис автора або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до закону. У такому випадку надавачі первинної медичної допомоги не мають права вимагати у пацієнтів (їх законних представників) подання декларації в паперовій формі.

Для заповнення декларації пацієнт може звернутися безпосередньо до закладу первинної медичної допомоги, де за допомогою уповноваженої особи безпосередньо укласти декларацію в письмовій формі. У такому разі необхідно мати при собі копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків та документ, що посвідчує особу (паспорт громадянина України, свідоцтво про народження тощо).

Уповноважена особа закладу первинної медичної допомоги в електронну форму внесе дані про особу в систему, після цього роздрукує 2 примірника декларації (один для закладу, а інший залишається у особи, яка звертається). Потім уповноважена особа накладає електронний цифровий підпис працівника юридичної особи на декларацію та надсилає її в систему «Електронне здоров’я».

Таким чином відбувається засвідчення вибору лікаря.

3. Звернення за допомогою

Пацієнт звертається безпосередньо до лікаря, з яким укладено декларацію з питань, пов’язаних зі своїм здоров’ям. Це не обов’язково має бути проведення обстеження, лікування чи видача рецептів на придбання ліків (за програмою «Доступні ліки»), це може бути і питання видачі різного роду медичних довідок.

На сьогодні одним із першочергових завдань, які стоять перед медиками громади є перезаключення декларацій із сімейними лікарями саме Вороновицької КНП «ЦПМСД».

Доводимо до відома, що у Вороновицькій громаді працюють такі сімейні лікарі:
Бібляк Юрій Миколайович – 1464 декларацій.
Білоус Ганна Іванівна – 1800 декларацій.
Гайдук Леся Іванівна – 1113 декларацій.
Крицька Інна Сергіївна – 1749 декларацій.
Парнікоза Антон Юрійович – 1800 декларацій.
Петлінська Юлія Сергіївна – 471 декларація.
Слободянюк Альона Вікторівна – 1800 декларацій.
Туз Дмитро Григорович – 1323 декларацій.
Загальна кількість заключених декларацій з сімейними лікарями становить 11520 декларацій.