22 січня 2021 року ми відзначаємо 102-гу річницю проголошення Акту Злуки, що увінчав прагнення українців обох частин України до утворення соборної, єдиної держави!
22 січня 1919 року, у Києві на Софійській площі проголошено Акт Злуки (об’єднання) українських земель в єдину Україну, стверджувалось об’єднання двох тодішніх держав – Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР), що постали на уламках Російської і Австро-Угорської імперій, – в єдину соборну Українську державу.
У тексті Акта Злуки утверджувалось: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».
Однак об’єднання України відбулось суто символічно: вже через кілька тижнів після проголошення Акта Злуки більшовики захопили Київ, пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехословаччина – Закарпаття.
Перше офіційне та масштабне святкування відбулось у 1939 році в столиці Карпатської України місті Хуст. На той час ці землі перебували у складі Чехословаччини, а День Соборності став найбільш масовим заходом українців за 20 років. На демонстрацію вийшло понад 30 тисяч українців.
У роки радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначали.
Яскравим проявом єдності, прагнення українського народу до свободи, став «живий ланцюг», організований патріотичними силами
21 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акта Злуки мільйони тоді ще радянських українців узялись за руки організували «живий ланцюг», від Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного, відзначаючи День Соборності.
Офіційно святкувати День соборності почали лише у 1999 році після указу президента Леоніда Кучми.
Сьогодні після років Незалежності соборність та єдність нашої країни є не менш важливою, ніж сотню років тому …