Стратегічний розвиток агровиробництва переважної більшості країн світу має своїм орієнтиром сталий розвиток, екологічність землеробства, високу якість продукції сільського господарства, перехід на екобезпечні технології в агровиробництві, відмову від шкідливих і небезпечних засобів захисту і стимулювання росту рослин. Активізувалися процеси, за якими пріоритетність надається напрямку комплексної біологізації землеробства та виробництва сільськогосподарської продукції вищої екологічної якості без використання хімічних пестицидів і мінеральних добрив. Знаковим результатом діяльності у цьому напрямку є формування потужного світового ринку екологічно чистої сільськогосподарської продукції та продовольства, ємність якого вже перевищила 50 млрд. дол. США і має тенденцію до подальшого зростання. Це стало можливим внаслідок послідовної реалізації політики екологізації землеробства у широкому контексті та формуванні загальної культури екобезпечного агровиробництва, важливим і неодмінним елементом якої є застосування біологічного методу захисту рослин. Цей метод відчутно активізувався в останні десятиліття в ЄС, США і в більшості інших розвинених аграрних країн світу.
Варто зазначити, що захисту рослин у агровиробництві приділяється посилена увага, адже шкідники і хвороби рослин здатні суттєво знизити врожайність агрокультур і обсяги агровиробництва. За повідомленнями ФАО щорічно внаслідок впливу небезпечних шкідливих організмів рослин втрачається 40% урожаю сільськогосподарських культур.
Надмірне захоплення хімічними методами захисту рослин має наслідком наростання в біоценозах і, насамперед, в агроценозах загрозливих явищ, пов’язаних із забрудненням рослин, грунтів, води і продуктів харчування залишками хімічних пестицидів, зниженням резистентності шкідників до засобів захисту, порушенням стійкості екосистем через втрату частини біоти внаслідок дії хімічних препаратів. Це прямо і негативно впливає на здоров’я людини і стан навколишнього середовища.
Намагаючись привернути увагу громадськості до важливості проблем у цій сфері та зважаючи на зростаючі загрозливі явища із станом рослинного світу, спричинені, насамперед, хворобами та масовими загибелями через зміни клімату і враження шкідниками, у тому числі нетиповими для певних кліматичних умов, а також втратами агросектору через знищення урожаїв хворобами і шкідниками, у грудні 2018 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 2020 рік Міжнародним роком здоров’я рослин та провела низку заходів у тому числі з метою висвітлення нагальних проблем із захистом рослин.
З огляду на тісний зв’язок між здоров’ям рослин і охороною навколишнього середовища актуальним і перспективним стає використання екологічно безпечних методів боротьби з шкідниками та хворобами з допомогою інтегрованої системи захисту рослин і біологічного методу захисту рослин. Мінімальне використання ядовитих речовин у боротьбі зі шкідниками сприяє не лише охороні навколишнього середовища, але й захисту опилювачів, природних ворогів шкідників, корисних організмів, а також людей і тварин, котрі залежать від рослин.
Продовольча безпека та більш свідоме споживання спонукає компанії та уряди підтримувати стійке ведення сільського господарства. За прогнозами, обсяг світового ринку сільськогосподарських біопрепаратів зросте на рівні 13,6%, досягнувши до 2025 року 18,9 мільярдів доларів США, причому левова частка припадатиме на Європу, Австралію, Північну та Південну Америку. Ринки в Азії та Африці також збільшують використання продуктів біоконтролю в сільськогосподарській практиці.
Хоча дотепер впродовж тривалого часу перевага надавалася хімічним препаратам захисту, екологічні, політичні та соціальні фактори спонукали галузь до використання біопродуктів у вирощуванні сільськогосподарських культур. Ці продукти продемонстрували набагато менший вплив на навколишнє середовище та здоров’я кінцевого споживача. Крім того, їх виробництво набагато дешевше, ніж традиційні хімічні препарати.
Ринок біопестицидів продовжить зростати в майбутньому через проблему підвищення стійкості до шкідників та високий попит на безпечні та якісні продукти харчування. Біопестициди однозначно розглядаються і будуть розглядатися у перспективі як більш безпечна альтернатива боротьби зі шкідниками і хворобами та які становлять менший ризик для людини та навколишнього середовища.