Етимологічно слово “радониця” сходить до слів “рід” і “радість”, причому особливе місце Радониці в річному крузі церковних свят – відразу після Світлого пасхального тижня – ніби зобов’язує християн не тужити і не нарікати з приводу смерті близьких, а навпаки, радіти їх народженню в інше життя – життя вічне. Перемога над смертю, отримана смертю і воскресінням Христа, витісняє смуток про тимчасову розлуку з рідними.
Традиція Радониці (або Радовниці) походить ще з доби язичництва та пов’язана з культом предків. Це слово означає “весняна радість”. Наші предки вірили, що мерці радіють, коли їх поминають добрим словом, не забувають про них. Після впровадження християнства язичницькі вірування переплелися з релігією, і поминальні дні після Великодня стали відзначати тоді, коли раніше святкували Радоницю. Але будь-які радощі і веселощі в цей день жорстко засуджуються християнством.
На Радоницю не прийнято було сумувати за померлими. Навпаки, варто було радіти, що про них пам’ятають живі.
У християнстві також варто радіти, що Христос Воскрес, і життя перемогло смерть, але робити це варто більш стримано. Без гучних святкувань і веселощів. На поминки вшановують пам’ять померлих візитом на їхню могилу, яку варто завчасно прибрати. Біля могили залишають освячену паску і крашанки, запалюють свічку.
Поминальні дні 2022: що не можна робити?
В цей день діють такі обмеження щодо дій людей, які вшановують пам’ять померлих:
-Не бажано поминати померлих спиртними напоями.
-Не можна прати, шити, прибирати, виконувати фізичну роботу.
-Не можна саджати город.
-Не можна сваритися, кричати.
-У день Радониці на стіл ставлять додаткові тарілки, які лишають порожніми. Раніше люди вірили, що вони послужать для померлих сніданком, обідом і вечерею.
Прикмети на Радоницю
-Багрове небо вранці на Радоницю — передвісник дощу й вітру
-Повний місяць на Батьківський день символізує добрий врожай.
-Дощ на Радоницю — до хороших новин.
-Заморозки в ніч на Радоницю не принесуть багатого врожаю.
-А от якщо зустрінете на Радоницю грачів, можете очікувати на тепле та сонячне літо.
“Родониця -чудове свято. Воно дає нам можливість не забувати про рідних, близьких та друзів. Молитви живих за душі померлих в цей день демонструють те, що померлі будуть завжди залишатися з нами – в наших серцях”- з такими словами звернувся до жителів громади селищний голова Олександр Ковінько.
Закликаємо жителів Вороновицької громади відмовитись від покладання штучних (пластикових) квітів та вінків до могили близьких людей на кладовищах. Виражати свою пам’ять і пошану до померлих слід молитвою, а також живими квітами, як символами вічного життя.