«Правила та вимоги пожежної безпеки для бензинових та дизельних генераторів»

Через порушення правил пожежної безпеки при облаштуванні та експлуатації електроустановокзбільшилася кількість пожеж на 20%, і порушення правил пожежної безпеки при облаштуванні та експлуатації печей і теплогенеруючих агрегатів збільшилася кількість пожеж на 80%.

Так, 24.11. 2022 року сталася пожежа у м. Вінниці по вул. Келецькій. Ймовірною причиною пожежі стало порушенняправил пожежної безпеки при експлуатації дизельного генератора. Внаслідок пожежі було травмовано особу, яку було госпіталізовано із опіками працівниками швидкоїмедичної допомоги.

Вінницьке районне управління ГУ ДСНС України у Вінницькій області  наголошує дотримуватися правил безпеки при використанні електрогенераторів, оскількипересувні електростанції є джерелом підвищеноїнебезпеки.

Тому ДСНС пропонує купувати лише сертифікованупродукцію тільки в ліцензованих точках продажу та уважно дотримуватись інструкцій виробника.

 

Розміщення

Генератор необхідно розміщувати ззовні будівлі(бажано під навісом) або в окремому технічномупросторому приміщенні з працюючою вентиляцією і можливістю провітрювання

Відстань від генератора до суміжних об’єктів(будівель, стін з вікнами, автомобілів тощо) не менше 6 метрів. Допускається встановлювати електрогенераторбіля суцільних негорючих стін (без вікон) на відстані не менше 1 м. Генератор необхідно встановлювати на рівному надійному майданчику.

Будь-яке пошкодження електричних провідників абообладнання повинно бути усунуто негайно

 

Підключення

Під час підключення генератора до споживачівнеобхідно дотримуватися  інструкції з підключення та експлуатації генератора. Підключення повинен здійснювати кваліфікований електрик.

Необхідно перевірити технічні характеристики, специфікацію та потужність даної моделі генератора та перед підключенням одягнути сухий захисний одяг(гумові рукавички, взуття на гумовій підошві, бажанозасоби захисту органів зору та слуху).

При підключенні електричних приладів необхідновикористовувати подовжувачі й кабелі високої якості, без пошкоджень і порізів. На вилках електроприладівповинен бути заземлюючий контакт.

 

Експлуатація 

Експлуатацію генератора необхідно здійснювативідповідно до технічної документації та рекомендаційвиробника.

Перед пуском генератора необхідно перевірити стан електропроводки, та споживачів усунути їхпошкодження.  Також необхідно усунутиперекручування дротів, контакту з гарячимиповерхнями, наявність корозії на контактах. Електричніелементи генератора повинні бути заземлені, такожнеобхідно уникати контакту силових контурівгенератора з водою та іншими предметами.

Генератор не бажано вмикати в умовах підвищеноївологості, під час дощу або снігу. Також слід уникатиконтакту з елементами генератора, які обертаються.

Під час роботи електрогенератору контролюйте йоготехнічний стан. У разі виявлення підтікань палива, мастила або сторонніх звуків, що свідчать про йогонесправність негайно вимкніть електрогенератор та знеструмте його.

 

Зберігання ПММ

Пальне та мастило для генератора необхідно зберігатиокремо, на відстані не менше 10 м до суміжних об’єктів(будівель, автомобілів) у спеціальних каністрах, якіпризначені для зберігання палива поза межами жилоїзони. Найбезпечніше зберігати у провітрюваній окреморозташованій зоні з навісом з обмеженим доступом для сторонніх осіб та дітей. Не допускайте проливу паливата щільно закривайте каністри. У випадку проливу палива посипте місце проливу піском, який потімзберіть у металевий ящик чи відро.

 

Дії під час загорання генератора

У разі загорання генератора кожний громадянинзобов’язаний:

негайно повідомити про це ДСНС за телефоном 101. При цьому необхідно назвати місцезнаходження об’єкта, вказати місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, наявність людей, а також повідомити своєпрізвище;

знеструмити електрогенератор;

вжити (за можливості) заходів щодо гасіння(локалізації) пожежі первинними засобамипожежогасіння. В таких випадках кращевикористовувати вогнегасники для гасіння пожежі класуВ (горіння рідких речовин або твердих речовин, якірозтоплюються). Зазначену інформацію можна знайтина етикетці вогнегасника. Також у інших  ситуаціяхможливе використання кошми або щільної ковдри, якими необхідно накрити генератор);

у разі необхідності викликати інші аварійно-рятувальніслужби;

організувати зустріч підрозділів ДСНС, надати їмдопомогу у виборі найкоротшого шляху для під’їзду до осередку пожежі.

Види вогнегасників: як обрати?

Внаслідок збільшення кількості користувачівгенераторами та альтернативними джерелами опаленнязросли випадки пожеж.

Всього існує 6 класів пожеж категорій від А до F. Їхвизначають від виду загоряння матеріалів та речовин. А – тверді горючі матеріали. Наприклад деревина, папір, тканина. В – рідкі та тверді речовини, якірозплавляються. С – газоподібні речовини. D – метали та їх сплави, Е – горіння електроустановок до 1000 ват, зокрема генератора, F – рослинні та тваринні олії і жирив обладнанні для приготування їжі.

Для використання є 4 види вогнегасників: Порошковим можна загасити всі класи пожеж, окрімF. Водопінний вогнегасник використовують для пожежкласу А та В. Вуглекислотний вогнегасник важливий у випадках В та Е. Під час використання балона (вінзнижує свою температуру до -70 градусів) одягайтетеплі рукавиціВодний вогнегасник у чистому виглядідопоможе при пожежі класу А, зі спеціальнимидобавками – при класі В та F.

Пам’ятайте, що водопінний та водний вогнегасник не можна використовувати для гасіння електроустановок. Це небезпечно для життя.

Забороняється під час використання генераторів:

вносити зміни в конструкцію генератора;

розміщувати  генератор у замкнутому приміщенні без вентиляції, а також у вибухонебезпечному середовищі, в підвалах та в приміщеннях з можливим перебуваннямлюдей;

палити та користуватися джерелами відкритого вогнюпід час заправки та експлуатації генератора; 

відкривати кришку баку при працюючому генераторі;

заправку генератора при працюючому або не охолодженому двигуні;

об’єднувати генератори у ланцюг;

перебування поруч з генератором стороннім особам  або тваринам;

змішувати різні види мастила та палива;

перевищувати максимально допустимий струм вихідного роз’єму генератора.

Бережіть себе та близьких! Ні в якому разі не залишайте прилади без нагляду! Для захисту оселівід пожежі запасіться вогнегасником!