В Михайлов день – 19 вересня – православні відзначають перше диво небесного архистратига – зцілення дочки християнина Архипа від німоти. Це сталося в місті Хонех, на території сучасної Туреччини. Михайло з’явився чоловікові уві сні і вказав на цілюще джерело, яке зможе зцілити його дитину. Послухавши пораду архистратига, Архип напоїв водою дочку і вона заговорила. На честь цього християнин спорудив храм на честь Чудотворця Михайла неподалік від джерела. Місцеві язичники хотіли знищити храм, затопивши його водою гірської річки, проте Архістратиг Михаїл розрубав скелю, і вода пішла в землю. Це і називають Михайловим чудом.
Традиції в Михайлів день
У цей день в церквах проходять урочисті молебні, і запалюється загальна Свічка. Віруючі просять архангела про зцілення від хвороб, силі духу і зміцненні у вірі. Вважається також, що Архістратиг Михаїл може виконати будь-яке бажання, якщо серце молиться наповнене щирою вірою. У цей день прийняти молитися три рази в день. 19 вересня прийнято подавати милостиню і здійснювати благі справи, допомагаючи тим, хто опинився в складній життєвій ситуації.
Особливо популярними цього дня були зустрічі з рідними, які називалися братчинами. На цих зустрічах просили вибачення один у одного, вирішували всі конфлікти, які сталися протягом року. А в кінці існувала традиція – обов’язково обійнятися з усіма. Ця традиція все ще зберігається в багатьох українських селах.
Що не можна робити в день Михайлова дива
Наші предки в цей день дотримувалися строгих заборон, щоб не накликати на себе неприємності і біди і не прогнівити архангела. З тими, хто не вірив у свято дива, могли відбуватися неприємні речі.
- не можна займатися важкою фізичною роботою;
- пекти хліб і пироги – випічка вийти несмачною;
- забороняється займатися рукоділлям;
- не можна бажати зла, лаятися, сваритися і говорити неправду;
- мити голову – можна було “змити розум”.