Існує думка, що першими навчилися робити шоколад ацтеки, які дали йому назву «їжа богів». У 1519 році кастильський конкістадор і першовідкривач Ернан Кортес прибув до Мексики. Там він вперше дегустував шоколадний напій, який люди цього племені подарували йому на знак гостинності. Враховуючи гіркий напій, іспанці додавали до нього тростинний цукор. Кортес та його земляки охрестили шоколад «чорним золотом» і доставили до Європи, де при дворі іспанського короля новий делікатес високо цінувався. У 1615 р. зусиллями дружини Людовіка XIII Анни Австрійської шоколад дебютував у королівському дворі Франції.
Дуже довго шоколад у Європі споживали лише люди з аристократичних кіл. Жінки того часу вважали цей продукт афродизіаком та були впевнені, що він запалює вогонь пристрасті. Довгий час шоколад їли лише у рідкому вигляді. Лише з кінця 19 століття, після винаходу гідравлічного преса, із зерен какао почали видобувати масло, яке змішували з цукром та какао порошком. З того часу шоколад почали випускати у вигляді плиточок. Пізніше під час виробництва шоколаду до нього почали додавати молоко та різноманітні добавки: горіхи, родзинки, різноманітні начинки тощо.
Всесвітній день шоколаду був запроваджений у Франції в 1995 році, оскільки французи є надзвичайними ласунами та гурманами. Також день активно відзначають у Італії, Німеччині, Швейцарії та інших країнах Європи та за її межами.
Підтверджені факти про шоколад:
- При регулярному вживанні шоколаду до 40% знижується ризик хвороб серцево-судинної системи.
- Навіть маленький шматочок продукту здатний розігнати депресію за рахунок підвищення вироблення серотоніну.
- Експеримент, проведений протягом 60 років, довів, що введення продуктів з какао-бобами в регулярне меню подовжує життя.
- Англійські дослідники довели, що навіть маленький шматочок шоколадної плитки допомагає успішніше вирішувати головоломки і математичні завдання.
- Чашка какао здатна заспокоїти, зняти запалення верхніх дихальних шляхів, приборкати кашель.
- Країни, де традиційно вживають більше шоколаду, дали світу більшу кількість лауреатів Нобелівської премії.
- Какао містить білок і вуглеводи, допомагає моментально відновлюватися організму після фізичних навантажень, підвищують витривалість спортсменів.
- Какао-дерева ростуть 200 років, лише чверть століття є плодоносними. Це факт, що для виробництва 10 шоколадних плиток знадобиться зняти з дерева річний урожай.
- У процвітанні цивілізації Майя боби какао зіграли величезну роль. Вони виконували функцію торгової валюти. Товари мали еквівалент в одиницях бобів. За покупку раба треба було викласти 100 бобів.
- Мовою Майа шоколад означає «гірка вода».
- У природі існує більше трьохсот смакових властивостей і понад чотириста ароматів какао.
- У виробництві шоколаду зайнято близько 50 мільйонів чоловік у всьому світі.
- Мексиканські цілителі-курандеросери лікують какао багато хвороб. У цій країні п’ють гарячий шоколадний напій, щоб уникнути укусів комах.