При рясному таненні снігу, підтоплення загрожує деяким ділянкам населених пунктів, і в першу чергу, будинкам приватного сектора, розташованим у низинах.
З метою недопущення нещасних випадків під час повені, попередження втрати і псування майна, населенню необхідно знати і вжити таких заходів:
- Уважно стежити за метеозведеннями і рівнем води в водоймах.
- Уточнити межі підтоплення в районі проживання.
- Очистити прибудинкову територію від снігу, сміття.
- Прочистити існуючі водовідводи (труби), що знаходяться на прибудинковій території від снігу, льоду, сміття.
- Підготувати усе найнеобхідніше на випадок, якщо у вашому будинку можливі підтоплення.
6 Домашні речі, продукти харчування з погребів і підвалів, по можливості, перенести на верхні поверхи, горища та інші підвищені місця.
- Літніх людей, хворих, дітей на час паводку краще відвезти в безпечні місця.
- Передбачити водовідкачувальні засоби, побутові електронасоси (по можливості), відра, лопати і т.д.
- Якщо ви не справляєтесь власними силами при значних об’ємах води у підтоплених приміщеннях, необхідно звернутись про проведення робіт по відкачуванню води до місцевого підрозділу Державної служби з надзвичайних ситуацій України за телефоном 101.
Найбільшу небезпеку весняний паводок представляє для дітей. Залишаючись без нагляду батьків і інших дорослих осіб, не знаючи заходів безпеки, так як почуття небезпеки у дитини слабкіше цікавості, діти грають на крутому березі, а іноді катаються на крижинах водойми. Така безпечність часом закінчується трагічно. Навесні потрібно посилити контроль за місцями ігор дітей.
Батьки і педагоги!
Не допускайте дітей до водойм без нагляду дорослих, особливо під час льодоходу; попередьте їх про небезпеку знаходження на льоду у передвесняний та весняний період під час сніготанення, скресання криги на водоймах. Розкажіть дітям про правила поведінки в період паводку, забороняйте їм пустувати біля води. Відірвана крижина, холодна вода, швидка течія загрожують загибеллю. Пам’ятайте, що в період паводку, навіть при незначному льодоходу, нещасні випадки найчастіше трапляються з дітьми. Роз’ясніть дітям запобіжні заходи в період льодоходу і весняної повені.
Школярі!
- Не виходьте на лід під час весняного паводку.
- Не стійте на крутих і підмитих берегах – вони можуть обвалитися.
- Коли ви спостерігаєте за льодоходом з моста, набережної причалу, не можна перегинатися через перила та інші огородження.
- Якщо ви стали свідком нещасного випадку на річці або озері, то не губіться, не тікайте додому, а голосно кличте на допомогу, дорослі почують і зможуть виручити з біди. Одночасно викликайте за мобільним телефоном рятувальну службу за номером 101.
- Будьте обережні під час весняного паводку і льодоходу.
- Не піддавайте своє життя небезпеці!
У період весняного паводку і льодоходу забороняється:
- Виходити в весняний період на водойми.
- Переправлятися через річку в період льодоходу.
- Підходити близько до річки в місцях затору льоду.
- Стояти на крутому березі, що може обвалитись.
- Збиратися на містках, греблях та загатах.
- Наближатися до крижаних заторів, відштовхувати крижини від берегів,
вимірювати глибину річки або будь-якого водоймища.
- Ходити по крижинах і кататися на них.
Пам’ятка безпеки під час ожеледі та відлиги
Відли́га — підвищення температури повітря взимку або навесні до додатніх значень після тривалої від’ємної температури в помірних або високих широтах Землі. Призводить до часткового або повного танення снігового покриву. Виникає під час надходження теплих повітряних мас із інших районів планети. Зазвичай супроводжується туманами, іноді -похмурою погодою. Якщо відлига змінюється зниженою температурою, виникає ожеледь.
Під час відлиг лід і сніг розтає, а потім знову замерзає і робить поверхню проїжджої частини дуже слизькою і небезпечною. До того ж якщо йде сніг, він заліплює очі пішоходів, кожен пішохід намагається сховатися від нього капюшоном, коміром, що не тільки заважає огляду дороги, різко погіршує видимість, але створює реальну небезпеку не помітити, що рухається. Водій ледве бачить перед собою дорогу, і тому якщо несподівано з’явився пішохід, він може бути збитий машиною.
Будь особливо обережним під час ожеледиці при переході вулиці. Переходь вулицю тільки на зелений сигнал світлофора або по пішохідному переходу. Навіть найдосвідченіший водій не зможе відразу зупинити машину, особливо на слизькій дорозі. В туман будь особливо обережний на дорозі, видимість дуже погана. Перш ніж перейти через дорогу, переконайся, що по ній не йде автомобіль. А якщо поруч виявиться малолітня дитина, візьми її за руку і переведи через дорогу. Будь обережний при вході в приміщення і виході з нього. Зверни увагу на дах будинку. У зимовий час на дахах будівель накопичується велика кількість снігу і криги, а також утворюються бурульки, які досягають значних розмірів. Під час відлиги відбувається схід снігу з дахів будинків і падіння бурульок. Перебуваючи в небезпечній зоні можна отримати від падаючого снігу і бурульок важкі і небезпечні травми і навіть загинути. Щоб не опинитися в подібній ситуації слід:
- Не наближатися до дахів будинків, з яких можливе сходження снігу і не дозволяти перебувати в таких місцях дітям;
- При наявності огорожі небезпечного місця не намагатися проходити за огорожу, а обійти небезпечні місця іншим шляхом;
- Якщо під час руху по тротуару ви почули нагорі підозрілий шум – не можна зупинятися, піднімати голову і розглядати, що там сталося. Можливо, це схід снігу або крижаної брили. Бігти від будівлі теж не можна. Треба якомога швидше притиснутися до стіни, козирок даху послужить укриттям;
- Після падіння снігу та льоду з краю даху сніг і лід можуть сходити і з середини даху, тому якщо на тротуарі видно сліди раніше впав снігу або крижані горбки від води капала з бурульок, то це вказує на небезпеку даного місця;
- Якщо через падіння з даху бурульки або снігу постраждала людина, треба викликати швидку допомогу.
У зв’язку з потеплінням і активним таненням снігу крига на водоймах щодня слабшає, стає пористою під дією сонця і талої води, з’являється велика кількість промивин і ополонок. Це підвищує ймовірність виникнення нещасних випадків на водоймах. Не виходь на лід водойми, він ламається без тріску, вода швидко просочується і заповнює сліди. Якщо лід почав тріскатися обережно лягай і повзи по своїх слідах назад. В кінці зими небезпечні прибережні ділянки, ділянки поблизу зливних труб, під мостами.
У кінці лютого та навесні через зміну погодних умов (відлиги, різкої зміни напрямку вітру) може статись відрив криги.
Не виходьте на лід, не перевіривши його міцність товстою жердиною. Для цього треба з силою ударити нею 2-3 рази в одне і те ж місце.
якщо лід пробивається і на ньому з’являється вода, то виходити на лід не можна. Негайно зупиніться і поверніться назад тим же шляхом, сковзаючи по поверхні.
для однієї людини лід має бути не менше 7 см, а для групи людей –15 см.
Лід слабкий буває поблизу берегів, кущів, очерету, біля стоку води, під товстим прошарком снігу.
Рибалкам не можна ловити рибу далеко від берега, пробивати поряд багато лунок, ловити рибу біля промоїн, йти на водоймище поодинці. Потрібно завжди мати з собою мотузку 12-15 метрів.
У разі виникнення будь-якої надзвичайної події на льоду – не панікуйте!
Якщо провалились під лід – утримуйтесь на плаву, уникаючи занурення з головою. Намагайтесь вилізти на лід, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягуючи на поверхню ноги. Вибравшись на лід, перекотіться і поповзом пересувайтесь до берега.
У випадку відриву криги для збереження рівноваги присядьте, не наближайтеся до краю льоду і кличте на допомогу, дзвоніть по телефону за номером 101. Ні в якому разі не перестрибуйте з однієї криги на іншу.
І головне – якщо збираєтесь виходити на тонкий лід, спочатку добре подумайте і вирішіть, що дорожче: власне здоров’я та життя чи задоволення. У відлигу краще не випробовуйте долі і не виходьте на лід!