Ліс – це безцінна скарбниця природи, дари якої люди черпають із давніх часів. Одним із традиційно популярних для осіннього сезону дарів лісу є гриби. Їх нараховують до ста тисяч видів, проте до споживання в їжу потрапляє не більше шістдесяти. Вирушаючи в ліс по гриби, необхідно знати і дотримуватися правил їх збирання, а також правил поведінки в лісі – для збереження грибних запасів і заощадження ресурсів лісу.
- Правило номер один для грибника: не впевнений – не бери. Слід збирати тільки добре знайомі гриби! Гриби, які викликають сумнів, не слід вживати в їжу і пробувати на смак, тим більш у сирому вигляді.
- Не збирайте гриби, які біля основи ніжки мають білий мішечок – порожнє клубоподібне потовщення
- Не вірте, що отруйні гриби викликають потемніння цибулини чи срібних предметів, якщо їх опустити в посуд, де варяться гриби.
- Не збирайте перестиглі, в’ялі, зіпсовані, пошкоджені гриби. Вони накопичують небезпечні речовини, що можуть викликати отруєння
- Уникайте місць збору грибів, розміщених поблизу екологічно забруднених районів (сміттєзвалища, токсичні виробництва, промислова зона, підвищений радіаційний фон, близькість до автомагістралей, залізничних шляхів). Гриби накопичують отруйні речовини і стають непридатними в їжу.
- Не пригощайте грибами дітей, людей похилого віку і вагітних жінок , адже усі страви із грибів – важкі для травлення. Їх не повинні також вживати люди із хворобами шлунково-кишкового тракту, печінки чи з хронічними захворюваннями інших внутрішніх органів.
- Навіть один отруйний гриб серед їстівних може викликати дуже важке отруєння. Мухомор зелений або бліда поганка – найбільш небезпечний гриб України, який іноді помилково збирають замість печериць та зеленої сироїжки. Навіть однієї чверті шапочки цього гриба достатньо для смертельного отруєння.
При зборі грибів навіть найдосвідченішому грибнику слід строго дотримуватися цих правил для уникнення отруєнь. Але від помилок ніхто не застрахований, тому слід вміти розпізнавати перші ознаки отруєння. Вони з’являються через 30 хвилин – 1 годину (або й пізніше) після вживання отруйних грибів. Виникає нудота, блювота, сильні болі в животі, пронос, синіють губи й нігті, уповільнюється пульс, слабшає серцебиття, з’являються судоми. Загальний стан різко погіршується. При перших ознаках отруєння необхідно терміново звертатися за медичною допомогою. Самолікування може погіршити стан здоров’я.
До прибуття медпрацівників необхідно очистити шлунок від їжі, викликати блювоту; недоїдені гриби не викидати. Їхній аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм. Чим більше токсинів потрапило у кров, тим важчим буде перебіг отруєння. До прибуття лікаря забороняється їсти і особливо – вживати спиртні напої.
Бережіть себе і своїх близьких!