Питання місця на цвинтарі останнім часом в Україні стоїть досить гостро. І хоча «останніх два метри» гарантовані кожному законом, та коли справа доходить до діла, місця не завжди вистачає. У містах-мегаполісах, попри релігійні переконання і традиції, звичними стають кремація та захоронення праху. Це не лише економніше, з точки зору того ж таки місця, а й дешевше для родичів. Звичайно, до невеликих населених пунктів така практика дійде ще не швидко, а от дефіцит із землею під цвинтарі – справа кількох років. І, як не прикро, Вороновиця не стане винятком.
Численні скарги від людей на дорожнечу копання ями на кладовищі, не там виділене місце, ба більше, навіть поховання без відома місцевої влади, не могли залишитись без належного розгляду. Відтак, робочою групою був здійснений виїзд на вороновицький цвинтар. Побачене не стільки вразило, як змусило всерйоз задуматися: на скільки років вистачить кладовища? Голова Вороновицької ОТГ про проблеми місцевих цвинтарів знає не з розмов, адже вже другий рік поспіль навесні організовував суботники, на яких і прибирали, і розчищали. Але цього, як виявилося, замало.
– Ми сьогодні стоїмо перед серйозним вибором: або ми зараз комплексно вивчаємо проблему, або вже через кілька років ми матимемо проблеми з відсутністю місць. Те, що є зараз на кладовищі, – це хаос! Фактично немає розбивки на квартали, не дотримуються норми копки між ними. Неприпустимими є і самозахоплені ділянки, бо місцями їх назвати важко, – зазначив голова ОТГ.
Необхідно було запросити спеціалістів, які б виготовили детальний план існуючих поховань на цвинтарі, здійснили б розбивку на квартали, організовували виділення місця відповідно до норм. Після переговорів депутати дали дозвіл на укладання угоди про утримання кладовища з агенцією «Реквієм», яка має відповідний досвід. Відтак, уже зовсім скоро буде зрозумілою і ситуація з місткістю, і реальним наповненням кладовища. Змінитися може і процедура видачі дозволів на поховання. Наразі є проект рішення, згідно з яким родичам вмерлого, після отримання довідки про смерть в лікарняній установі, доведеться оформити довідку від органу місцевої влади на право поховання, і тільки із цими документами буде виділене і вказане місце на цвинтарі. Таким чином вестиметься жорсткіший контроль із похованням незареєстрованих на території громади осіб.